Uwaga
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Drukuj
PDF

Patron Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy" Ignacy Wachowiak

            Znakomity tancerz, choreograf, organizator i animator kultury. Był następcą legendarnej Wandy Kaniorowej (której był uczniem i wychowankiem) na stanowisku dyrektora i kierownika artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej. W latach 1964-1976 główny choreograf ZPiT „Lasowiacy". Od 2000 roku – Patron Zespołu. Wybitny artysta, świetny organizator, wychowawca i nauczyciel, niezwykła osobowość, jeden z największych znawców polskiego folkloru. Wprowadził zespół na wyżyny kunsztu artystycznego i wywarł na nim do dziś widoczne piętno. Za jego czasów „Lasowiacy" rozszerzyli swój repertuar, prowadzili bardzo intensywną działalność koncertową w kraju i za granicą, odnosząc wielkie sukcesy.  Stworzone  prze z niego  układy  choreograficzne  wciąż  pozostają   w  repertuarze   zespołu,
a wychowankowie kształtują jego oblicze artystyczne.


Założyciele Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy"

Lesław Rzucidło. Założyciel – wspólnie z M.Pysznikiem – Zespołu Tanecznego (1952-53), który stał się zalążkiem ZPiT „Lasowiacy” i jego pierwszy choreograf.

Marian Pysznik. Wraz z choreografem Lesławem Rzucidło założył w latach 1952-1953 Zespół Taneczny, którego był pierwszym akompaniatorem. Już w roku 1954 zespół zdobył nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Rzeszowie. Ten i następne sukcesy stały się magnesem przyciągającym do zespołu utalentowaną młodzież, co umożliwiło utworzenie w roku 1956 Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”. 
M.Pysznik  uczestniczył  w  przygotowaniu  wszystkich  widowisk,  jakimi  „Lasowiacy”  zasłynęli w  pierwszych  latach  istnienia:  „Krakowiaków” i  „Górali”, „Tańcowała cała wieś”, „Kupały lubelskiej”, „Wesela w Ojcowie” i „Nocy Walpurgii”.  Był  nie  tylko  korepetytorem  i  akompaniatorem, ale również twórcą adaptacji i opracowań muzycznych. Wiele z nich do dziś pozostaje w repertuarze zespołu.

Założyciel Zespołu Pieśni i Tańca "Mali Lasowiacy"

Alina Wawrzyniak-Wołczko.  Wychowanka  łódzkiego ZPiT  „Harnam”, od  lat sześćdziesiątych tancerka,  asystentka   choreografa  w   ZPiT  „Lasowiacy”.   Z  jej  inicjatywy  w  roku 1966  powstał dziecięcy ZPiT „Mali Lasowiacy”. Od początku prowadzi bogatą działalność koncertową, odbywając wiele podróży artystycznych i odnosząc sukcesy na krajowych i zagranicznych konkursach i festiwalach. Od 1983 r. mieszkała we Francji, skąd regularnie podróżowała do Kanady i USA, by przygotowywać prowadzone przez jej wychowanków zespoły do kolejnych Festiwali Zespołów Polonijnych. 27 lipca 2011 roku odeszła od nas na zawsze, pogrzeb odbył się we Francji.

Choreograf  ZPiT "Lasowiacy" w latach 70-tych.

Antoni Wołczko. Choreograf Zespołu w latach 70-tych, znakomity znawca folkloru, wychowawca i nauczyciel. Perfekcjonista, przywiązujący niezwykłą wagę do szczegółu, zarówno w odtwarzaniu ludowych tańców jak i strojów. Dążył do tego, aby utwory wykonywane przez "Lasowiaków" były stylizowane, ale z możliwie wiernym odwzorowaniem autentyku. Był współtwórcą największych sukcesów "Lasowiaków" w okresie największego rozkwitu ich działąlności - częstych wyjazdów zagranicznych, intensywnego życia koncertowego, festiwalowych laurów. Wielokrotnie nagradzany za swą pracę. Od roku 2001 mieszka we Francji, gdzie prowadzi polonijne zespoły folklorystyczne.

Kierownik artystyczny, instruktor muzyczny, korepetytor grup baletowych

Alojzy Szopa. Powstanie i prawie pół wieku działalności Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy" nierozerwalnie związane jest z karierą arystyczną Profesora Alojzego Szopy.
Od najmłodszych lat związany z amatorskim ruchem atystycznym, w 1947r. rozpoczął pracę zawodową jako dyrygent Chóru Mieszanego w rodzinnej Rudzie Śląskiej, następnie trafił do Zespołu Pieśni i Tańca Warszawskiego Okręgu Wojskowego, gdzie był wokalistą, instrumentalistą i asystenetem kierownika zespołu.
W roku 1954 roku podjął pracę w Zakładowym Domu Kultury Huty Stalowa Wola. Między innymi z jego inicjatywy popartej niepoślednim talentem wokalno-instrumentalnym w gronie podobnych Mu pasjonatów zrodził się pomysł założenia Zespołu Pięsni i Tańca. Rozpoczął karierę jako instruktor muzyczny, który prowadził grupy estradowe, następnie dyrygował chórem i kapelą "Lasowiaków", by wreszcie przez wiele lat pełnić funkcję kierownika artystycznego.
Po przejściu na emeryturę nie zerwał konaktów z zespołem. Pracował jako korepetytor grup baletowych oraz prowadził zajęcia z byłymi członkami chóru pragnącymi kultywować piękne tradycje folkloru polskiego i... stare znajomości. Nawet obecnie, mimo, że mieszka na stałe w Krakowie, każdą nadarzającą sie sposobność wykorzystuje do podtrzymywania więzi ze swymi wychowankami oraz nowymi pokoleniami "Lasowiaków".
Za swoją pracę zawdową i zasługi na polu działalności artystycznej, wielokrotnie wyróżniony odznaczeniami państowymi oraz uznaniem władz regionalnych.

Aktor i Reżyser

Józef Worek.Żmuda. Aktor i reżyser. W historii stalowolskiej kultury znany głównie jako założyciel Teatru Dramatycznego (noszącego dziś jego imię). Jako kierownik artystyczny Zakłądowego Domu Kultury związany blisko
z "Lasowiakami" i oddziałujący na kształt artystyczny ich przedsięwzięć. Był inicjatorem i reżyserem wielkich widowisk, jakie odbywały się na scenie ZDK i w plenerze z udziałem m.in. "Lasowiaków". Reżyserował ich koncerty, blisko współpracując z choreografami i muzykami, kształtował oblicze zespołu.